Soovid, et kodu korrashoid oleks loomulik elu osa, mitte lõputu kaosega võitlemine? Siis rakenda neid lihtsaid igapäevaelu põhimõtteid!
Viimastel aastatel on tekkinud uus ja väga kasulik amet – ruumikorraldaja. Kutse- ega kõrgkoolides seda veel ei õppida ei saa, kuid spetsialistiks saab erikursuseid läbides ja kogemuste kaudu teadmisi omandades. Ruumikorraldus ei ole lihtsalt koristamine. See on kunst seada elukorraldus nii, et kaos kaob tänu õigetele hoiustamissüsteemidele ja harjumustele justkui iseenesest. Ilma pererahva pingutusteta ei toimi siiski ka kõige läbimõeldumad süsteemid. Pidage meeles ja kasutage mõningaid kuldreegleid, mis aitavad kodu korras hoida ilma liigsete pingutusteta.
- Kahe minuti reegel
Kui tegevus võtab vähem kui kaks minutit, tehke see kohe ära. Tassi pesemine, laua pühkimine, asjade paika panemine – sellised väikesed tegevused takistavad suurema segaduse teket.
- Järgi põhimõtet „üks tuli – üks läks“
Enne uue asja ostmist mõelge, kas see on teile tõesti vajalik. Kui teil on juba sarnane ese, vabanege esmalt vanast: andke see edasi, müüge või visake ära. Olen kodudes korduvalt näinud, kuidas asjad üksteist dubleerivad. Kolm sama suurusega potti, kaks saumikserit (suur ja väike), vaip vaibal… Miks? Need traditsioonid on jäänud veel nõukogude ajast, kui valitses defitsiit ja midagi ei visatud ära. Mäletame ju kõik oma vanemate ja vanavanemate rõdusid ja pööninguid, kus hoiti kõike, mida polnud tegelikult vaja. Kahjuks püütakse vanu mittevajalikke esemeid paljudes kodudes hoida tänaseni. Tähtis sõna on „mittevajalik“! Kui asi pole olnud kasutuses juba üle poole aasta (hooajaliste riiete puhul aasta), siis on see tõenäoliselt mittevajalik.
- Igal asjal olgu oma koht
See kõlab lihtsalt, kuid just hoiustamissüsteemi puudumise tõttu tekibki sageli kaos. Võtmed olgu võtmekarbis, kosmeetika sahtlis, laadijad eraldi korraldajas. See säästab aega – asju pole vaja otsida – ja aitab hoida korda ilma liigse pingutuseta. Täiendavad abimehed on korvid, konteinerid, sahtlikorraldajad – kõik need aitavad visuaalselt ruumi korrastada ja hoiustamist mugavamaks muuta.
- Tehke vajalik ära kohe
Ärge jätke masinas puhtaks pestud nõude või pesuga tegelemist hilisemaks. Tegelege saabunud postiga kohe, muidu kuhjuvad paberid lõpuks koridori kappidele. Pakkige ostud kohe lahti, et need ei jääks tundideks vedelema. Mida kiiremini te koristate, seda vähem tekib kaost.
- Jagage kodu tsoonideks
Kui kodus on juba kaos ja käed langevad rüppe, siis proovige alustada ühest ruumist. Näiteks täna koristage köök, homme magamistuba, ülehomme vannituba. Võite isegi koostada kalendri: esmaspäev – vannituba, teisipäev – esik ja nii edasi. Kuu aja pärast muutub koristamine harjumuseks.
- Koristage enne kodust lahkumist ja enne magamaminekut
Kulutage kümme minutit enne väljumist kiireks ülevaatuseks: pange asjad paika, pühkige lauaplaadid puhtaks, kontrollige, et midagi ei jääks vedelema. On väga meeldiv naasta puhtasse korterisse ja ärgata hommikul, kui ümberringi on kord.
- Kaasake pereliikmed kodutöödesse
Kui kodus elab mitu inimest, võiks igaüks oma osa eest vastutada. Selged reeglid aitavad vältida kaost ja õpetavad distsipliini. Tegelikult on selle põhimõtte järgi elada kõige raskem. Kuid kui seda ei tehta, võib naine muutuda Tuhkatriinuks või teenijatüdrukuks, kes püüdlikult kõigi eest koristab. Lapsed peavad varakult aru saama, et kui laua äärest tõustakse, pannakse ka oma nõud ära, et määrdunud riideid ei hoita puhastega koos ja mänguasjad lähevad õhtul oma pesadesse „magama“. Esmalt peavad sellest aru saama aga täiskasvanud.
Oluline! Kodu korrashoid ei ole eesmärk omaette, vaid eluviis. See ei nõua kangelastegusid, rangeid ajakavasid ega lõputut koristamist. Piisab, kui igapäevaellu sisse viia lihtsad rituaalid, mis aja jooksul muutuvad loomulikeks, ja kodu hakkab end ise korras hoidma.
Kommentaarid