Kas tead, et igaks ümberehituseks, mida oma kodus või muul endale kuuluval kinnistul teed, vajad sa kohaliku omavalitsuse luba? Sama kehtib soojuspumba paigaldamise kohta: seade tuleb omavalitsusega kooskõlastada ja kanda Ehitisregistrisse (EHR). See võib esmapilgul näida liigse bürokraatiana, kuid allpool olevad näited selgitavad, miks tehnosüsteemide seadustamine on möödapääsmatu.
Tundub loogiline, et heas usus paigaldatud soojuspump on ainult kinnisvaraomaniku „asi“. Mõtteviis „ostan pumba, lasen selle paigaldada ja naudin soojust või jahutust“ on levinud, kuid seaduse silmis ei ole asi sugugi nii lihtne. Vaatame kaht juhtumit, mis näitavad, mida võib tuua kaasa soojuspumba ebaseaduslik paigaldamine.
Esimese näitena võtame ette korterelamu, mille fassaadile oli ilma loata paigaldatud soojuspump. Ühes Tallinna kortermajas paigaldas korteriomanik fassaadile õhk-soojuspumba ilma kaasomanike nõusolekuta. Naabrid kaebasid ta kohtusse, väites, et „kobakas rikub välisilmet ja vähendab vara väärtust“. Kohus kohustas pumba täielikult eemaldama, rõhutades, et seade muudab hoone välisilmet ning puudutab kaasomandit, seega on ehitusteatis ja kõigi kaasomanike nõusolek vältimatult vajalik. Kui omanik oleks enne paigaldamist vajalikud toimingud ära teinud, oleksid ära jäänud nii kohtuvaidlus kui ka sellega kaasnevad kulud. „Ma ei teadnud, et selline nõue on olemas“ ei vabasta vastutusest.
Teise näitena vaatleme juhtumit, kus inimene paigaldas hoone fassaadile soojuspumba ja püüdis seadustamist vältida „pisitöö“ argumendi abil. Selles juhtumis paigaldas korteri omanik hoone välisseinale soojuspumba ega seadustanud seda. Tallinna linnavalitsus tegi ettekirjutuse kanda seade Ehitisregistrisse ja esitada vajalikud dokumendid. Omanik väitis, et paigaldus on „pisitöö“, mis ei vaja seadustamist. Tallinna Halduskohus leidis aga, et soojuspump muudab hoone kütte- ja energiatõhusust ning on seetõttu ehitusseadustiku mõistes tehnosüsteem, mitte kõrvaline seade. „Pisitöö“ väide ei päde, sest isegi väikesemõõduline või kergesti eemaldatav seade mõjutab hoone funktsiooni. Ehitusteatis ja kanne EHR-is on kohustuslikud ning omavalitsusel peab olema eelteave, et kontrollida ohutust, naabrite õiguste võimalikku rikkumist ja hea ehitustava järgimist.
Mida neist juhtumitest õppida? Soojuspumba seadustamine ei ole pelgalt bürokraatia, vaid rahukindlustus. EHR-i kanne on esimene asi, mida pank, kindlustus või potentsiaalne ostja kontrollib. Väikese seadme paigaldus ei võrdu “pisitööga”. Kui seade muudab hoone kütmist või jahutust, tuleb see registrisse kanda. Kõige lõpuks tuleb tõdeda, et tagantjärele seadustamine on kallim. Kohtukulud, võimalikud sunnirahad ja seadustamise enda kulud võivad kokku ületada pumba hinna.
Kui sinu kodus või sulle kuuluval kinnistul on soojuspump, kontrolli Ehitisregistrist, kas see on seadustatud. Kui selgub, et ei ole, alusta viivitamata seadustamismenetlust. Kui EHR-iga toimetamine, menetluse jälgimine ja suhtlus omavalitsusega tundub liiga keeruline, pöördu Arco Vara Kinnisvarabüroo seadustajate poole – teeme asjad korda, et sina saaksid end rahulikult tunda!
Kommentaarid